Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wielkie pragnienie milionów ludzi można będzie coraz łatwiej zaspokoić. Jak? Produkując wodę

31 sierpnia 2013 | Nauka | Krzysztof Kowalski
Ręcznie kopane studnie nie rozwiążą problemu wody w skali świata. Na zdjęciu sprzed dwóch tygodni chińscy wieśniacy pogłębiają studnię w nawiedzonej suszą prowincji Hunan.
źródło: AFP
Ręcznie kopane studnie nie rozwiążą problemu wody w skali świata. Na zdjęciu sprzed dwóch tygodni chińscy wieśniacy pogłębiają studnię w nawiedzonej suszą prowincji Hunan.

Niemal miliard ludzi na całym świecie cierpi na brak wody pitnej. Ocean, wiatr i nowoczesna technologia pomogą rozwiązać problem.

W dziejach świata casus belli, czyli powód do wojny, stanowiły roszczenia terytorialne, bogactwa naturalne, ambicje dynastyczne, różnice wyznaniowe. Jednak jeżeli sytuacja szybko nie ulegnie zmianie, światu przybędzie jeszcze jeden powód: woda.

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w 2011 roku około 768 mln osób na świecie nie miało dostępu do czystej wody pitnej. Z tego powodu zmarło 3,6 mln ludzi. Według norm WHO dzienne minimalne zapotrzebowanie na wodę na osobę wynosi 20 litrów. 80 proc. ludzi niemających dostępu do wody żyje w Afryce.

Według ekspertów ONZ do 2025 roku zostaną zakłócone relacje między państwami leżącymi nad Nilem, rzeka będzie toczyła coraz mniej wody, tym samym rolnictwo Egiptu i Sudanu zacznie odczuwać dotkliwy brak wody. Egipt dysponuje dużym sztucznym akwenem – Jeziorem Nassera. Sudan tworzy podobny zbiornik między III i IV kataraktą, co zmieni układ hydrologiczny w rejonie obu państw. W takiej sytuacji o konflikt nietrudno.

Podobnie napięta sytuacja ma miejsce między Libanem, Syrią, Izraelem i Jordanią. Rzeka Jordan na wielu odcinkach jest granicą między tymi państwami. Wykorzystywanie wód rzeki do celów irygacyjnych doprowadziło do drastycznego obniżenia jej poziomu (a także poziomu Morza Martwego, które zasila) i w rezultacie do międzynarodowych sporów.

Brak wody może doprowadzić...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9627

Wydanie: 9627

Zamów abonament