Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Gdański Sierpień jak Bitwa Warszawska

31 sierpnia 2013 | Plus Minus | Beata Zubowicz

Maryla Płońska, Ewa Ossowska, Alina Pienkowska, Magdalena Modzelewska, Bożena Rybicka - z jakim wydarzeniem historycznym kojarzą się Państwu te nazwiska?

Gdyby zrobić taką sondę, idę o zakład, że 95 procent odpowiedzi byłoby błędnych. Dopiero kolejne nazwiska: Anna Walentynowicz i Henryka Krzywonos, być może naprowadziłyby ankietowanych na trop.

Od wybuchu strajków na Wybrzeżu mijają 33 lata. Wystarczająco wiele, by weszły one do narodowej mitologii. Trudno się jednak oprzeć wrażeniu, że do kolejnych rocznic Polacy podchodzą nader chłodno, nawet jeśli formalnie doceniają wagę Sierpnia '80. Gdyby bowiem poziom społecznych emocji mierzyć miarą tak dziś popularnych rekonstrukcji historycznych, marszów czy rowerowych mas krytycznych (co jest przecież jakimś wyrazem obywatelskiej aktywności), to mogłoby się okazać, że nawet powstanie styczniowe budzi bardziej gorące uczucia niż rocznica Sierpnia. O 25. rocznicy strajków z roku 1988 nawet nie wspomnę. O tym nie pamiętają chyba nawet ich uczestnicy.

Czy to nie zastanawiające? Przecież zarówno podczas pierwszych strajków jak i później nie brakowało dramatycznych wydarzeń, nagłych...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9627

Wydanie: 9627

Zamów abonament