Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nasz bursztyn błyszczy w Azji

31 sierpnia 2013 | Ekonomia | Piotr Mazurkiewicz
Polska jest potęgą w produkcji biżuterii z bursztynem.  Udział naszego kraju w światowym rynku wynosi tu 70 proc.
autor zdjęcia: Beata Kitowska
źródło: Fotorzepa
Polska jest potęgą w produkcji biżuterii z bursztynem. Udział naszego kraju w światowym rynku wynosi tu 70 proc.

Handel | Biżuteria z bursztynem od lat jest polską specjalnością. Po latach dominacji klientów z USA i Europy rośnie znaczenie Azji.

Bursztyn jest wciąż jedną z najczęściej kupowanych pamiątek z wakacji nad polskim morzem. Jednak mało kto wie, że większości najlepszej jakościowo biżuterii z bursztynem nie sprzedaje się w kraju, tylko trafia ona od razu na eksport.

Firmom sprzedającym bursztyn na rynki zagraniczne z pomocą ruszyło nawet Ministerstwo Gospodarki, uznając branżę za ważny element naszego eksportu i dając jej wsparcie na promocję.

Kluczowa branża eksportowa

– Branża ta została wybrana, gdyż posiada ogromny potencjał wizerunkowy. Polska jest potęgą w produkcji biżuterii srebrnej i złotej z wykorzystaniem bursztynu. Udział Polski w światowym rynku tej biżuterii wynosi 70 proc. – podaje biuro prasowe resortu.

Ile to pieniędzy? Tego nikt nie wie, ponieważ nawet GUS nie ma danych o wartości eksportu biżuterii z bursztynem z Polski.

Ministerstwo Gospodarki podaje, że ogółem w 2012 r. eksport biżuterii z naszego kraju wart był ok. 60 mln euro – rok wcześniej 50,9 mln euro. Z kolei w I półroczu tego roku eksport takich produktów przyniósł 37,6 mln euro, czyli 53...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9627

Wydanie: 9627

Zamów abonament