Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Milczenie jest... gazem

31 sierpnia 2013 | Świat | Tomasz Deptuła
Gaz w wodociągu. Amerykańskie firmy wydobywające gaz łupkowy chcą, by sąsiedzi odwiertów nie mogli ujawniać informacji o takich wypadkach.
źródło: AP
Gaz w wodociągu. Amerykańskie firmy wydobywające gaz łupkowy chcą, by sąsiedzi odwiertów nie mogli ujawniać informacji o takich wypadkach.

Wydany w majestacie prawa wyrok zakazuje dwójce dzieci wspominania o gazie łupkowym. Do końca życia.

Tę kuriozalną ugodę w sądzie zawarto dwa lata temu, ale jej treść poznaliśmy w ostatnich dniach dzięki dochodzeniu dziennikarzy „Pittsburgh Post Gazette". Małe dzieci do końca życia mają zakaz rozmawiania o wydobyciu gazu łupkowego.  Poszkodowana w wyniku wydobycia gazu łupkowego rodzina z Pensylwanii zgodziła się na milczenie w zamian za odszkodowanie. Złamanie zakazu grozi sankcją w postaci kar pieniężnych. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie to, że zakaz, czyli tzw. gag order, objął dosłownie CAŁĄ rodzinę – łącznie z dwojgiem małych dzieci. I ma wszystkich obowiązywać dożywotnio.

To jedna z decyzji amerykańskich sądów, o której nie dowiedzielibyśmy się, gdyby nie dziennikarze. Reporterom „Pittsburgh Post Gazette" udało się dotrzeć do części dokumentów sprawy. Gazeta nadal walczy o ujawnianie wszystkich akt.

Rodzina Hallowichów padła ofiarą ogarniającego Amerykę łupkowego boomu. Wzrost wydobycia doprowadził już do znacznego spadku cen gazu ziemnego, jednak technologia szczelinowania nie jest zupełnie neutralna z ekologicznego punktu widzenia.

Cena za łupkową gorączkę w przypadku Hallowichów okazała się wysoka. Wokół posiadłości rodziny położonej w tzw. Formacji Marcellus w Appalachach prowadzono intensywne działania wydobywcze. Koło Hallowichów pojawiły się...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9627

Wydanie: 9627

Zamów abonament