Kiedy zadośćuczynienie można dziedziczyć
Sąd w Gliwicach nie ma pewności, czy spadkobiercy mogą dochodzić rekompensaty za krzywdę związaną ze śmiercią syna spadkodawcy.
Zadośćuczynienie za krzywdę związaną ze śmiercią osoby najbliższej (art. 446 § 4 kodeksu cywilnego) jest świadczeniem przynależnym wyłącznie najbliższemu członkowi rodziny. Niektóre roszczenia związane z osobą uprawnionego nie wygasają wraz z jej śmiercią, o dziedziczeniu tego uprawnienia kodeks cywilny jednak milczy.
O rozstrzygnięcie tej kwestii wystąpił do Sądu Najwyższego gliwicki Sąd Okręgowy. Jest ona istotna. Po wprowadzeniu przed pięciu laty do kodeksu cywilnego art. 446 § 4 można zasądzić od sprawcy czy jego zakładu ubezpieczeń najbliższym członkom rodziny tragicznie zmarłego nie tylko takie świadczenia jak np. alimenty, ale też odpowiednią sumę zadośćuczynienia za doznaną krzywdę moralną.
Nieprecyzyjne przepisy
Czy jednak takie roszczenie jest dziedziczne? Zgodnie z art. 922 § 2 kodeksu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta