Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Szef NATO z Europy Środkowej?

06 września 2013 | Publicystyka, Opinie | Keith C. Smith
źródło: materiały prasowe

Kilka krajów członkowskich z Europy Środkowej wysłało więcej oddziałów bojowych do Iraku i Afganistanu niż Europa Zachodnia – przypomina amerykański ekspert.

Po likwidacji misji Międzynarodowych Sił Wsparcia Bezpieczeństwa (ISAF) w Afganistanie wiele osób w Stanach Zjednoczonych i Europie zastanawia się, czy NATO wciąż jest potrzebne. Zwłaszcza że Rosja nie stanowi już takiego zagrożenia jak przed upadkiem Związku Radzieckiego i Układu Warszawskiego.

Na dodatek po interwencji w Iraku i Afganistanie operacje militarne straciły poparcie opinii publicznej. Większość społeczeństw Europy Zachodniej popiera wprawdzie jeszcze polityczną rolę Sojuszu, ale kwestionuje potrzebę istnienia sił zbrojnych, które mogłyby bronić Europy.

Stosunkowo silne poparcie dla misji wojskowej NATO, łącznie z mocnym wsparciem dla zobowiązania wszystkich członków Sojuszu do wypełniania Artykułu 5., istnieje zaś w krajach Europy Środkowej i Wschodniej. Nowe państwa członkowskie sojuszu leżące bliżej Rosji są bardziej skłonne wierzyć, że NATO pozostaje istotnym elementem obrony Europy. Szczególnie że Kreml zwiększa budżet wojskowy i buduje jednostki ofensywne w Kaliningradzie oraz Pskowie, nasilając w ten sposób militarną presję na kraje bałtyckie oraz Polskę.

Jeszcze przed wybuchem kryzysu gospodarczego wydatki na obronę w Europie zaczęły być redukowane, co widać wyraźnie na przykładzie budżetu Niemiec, kraju ważnego ze strategicznego punktu widzenia. Dzisiaj tylko Estonia i Polska są bliskie spełnienia...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9632

Wydanie: 9632

Spis treści

Moje Podróże

Media planet

Rzecz o biznesie

Zamów abonament