Najtrudniejszy temat Wajdy
Światowa premiera oczekiwanego filmu „Wałęsa. Człowiek z nadziei” to z pewnością początek dyskusji o nim.
Andrzej Wajda zrobił film ważny. Zwłaszcza teraz, gdy świat początki kruszenia się bloku komunistycznego coraz częściej utożsamia z upadkiem muru berlińskiego, a nie z polskim Sierpniem ’80.
– „Wałęsa” to najtrudniejszy temat, z jakim zmierzyłem się w ciągu swojej 55-letniej kariery – mówił na festiwalu w Wenecji Andrzej Wajda.
Na ekranie fragment starej Polskiej Kroniki Filmowej. Defilada w Moskwie z okazji 58. rocznicy rewolucji październikowej. I od razu wiadomo, gdzie jesteśmy: w bloku sowieckim.
I rok 1981. Przez szare ulice Gdańska Oriana Fallaci jedzie na wywiad z Wałęsą. Tuż za jej samochodem suną „opiekunowie” z aparatami fotograficznymi i podsłuchowymi. Wjeżdżają w wielkopłytowe blokowisko na Zaspie. W mieszkaniu Wałęsy zamęt. Dzieci biegają, Danuśka podaje mężowi krawat. Ten ze złością go odrzuca, „Wrobiliście mnie w tę babę” – krzyczy do żony.
Obrona bohatera
Zaraz potem powie do Fallaci: „Jestem prostym robotnikiem, ale nie mam kompleksów. Ani wobec generałów, ani wobec polityków, ani wobec pani. I pierwsze pytanie stawiam ja: czy ja na tym wywiadzie zyskam, czy stracę?”
Andrzej Wajda nigdy nie ukrywał, że na jego filmie przywódca „Solidarności” może tylko zyskać. Kilka lat temu część polityków i dziennikarzy zaczęła niszczyć mit Lecha Wałęsy, rzucając oskarżenia o współpracę z UB i wyciągając teczkę...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta