Mieszkanie przeznaczone do odsprzedaży jest towarem
Cenę lokalu kupionego na rynku wtórnym należy ująć w księdze przychodów i rozchodów jako „Zakup towarów handlowych i materiałów według cen zakupu". Inne wydatki związane z tą transakcją jako „Koszty uboczne zakupu"
- Prowadzę działalność gospodarczą sklasyfikowaną według PKD pod symbolem 68.10.Z. Jako osoba fizyczna zajmuję się kupnem i sprzedażą mieszkań na własny rachunek. Lokale zakupione na rynku wtórnym remontuję, a następnie wystawiam do sprzedaży. Obecnie posiadane mieszkanie, przeznaczone do odsprzedaży, mam zamiar wyposażyć w nowy sprzęt AGD (lodówka, kuchnia gazowa, piekarnik, zmywarka, pralka) oraz meble kuchenne i łazienkowe. Zwiększą one cenę sprzedaży mieszkania. Jak należy rozliczyć tę transakcję i jak ją udokumentować? Czy wydatki na zakup sprzętu AGD i mebli mogę wpisać do podatkowej księgi przychodów i rozchodów? – pyta czytelniczka.
Mieszkanie, które zostało zakupione w celu dalszej odsprzedaży, nie stanowi u podatnika środka trwałego. Zgodnie z § 3 pkt 1 lit. a rozporządzenia ministra finansów z 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (DzU nr 152, poz. 1475 ze zm.; dalej:
rozporządzenie w sprawie pkpir) jest ono towarem handlowym jako wyrób przeznaczony do sprzedaży w stanie nieprzerobionym. Dlatego wydatki na nabycie mieszkania, dokonane w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, są zaliczane bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodów.
Cenę mieszkania zakupionego na rynku wtórnym, która wynika z aktu notarialnego,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta