Europa traci znaczenie
Przejęcie części Nokii przez Microsoft pokazuje, że kolejna część europejskiego przemysłu trafia w amerykańskie ręce – zwraca uwagę szef Ericssona na Europę Zachodnią i Środkową Valter d'Avino w rozmowie z Urszulą Zielińską.
Telekomunikacyjny rynek przeżywał w ostatnich latach trudny okres. Czy z punktu widzenia Ericssona ten okres to już przeszłość?
To jedno z pytań – wyzwań. Jest bowiem trudno spekulować, jaka będzie przyszłość. Oczywiście obserwujemy w Europie oznaki ożywienia. Są spowodowane wybuchem popytu na technologie 4G (kolejnej generacji technologii dla usług operatorów mobilnych, popularnie mówi się tak o LTE – red.). Jeśli spojrzeć na inne rynki, poza Polską, sieci 4G zostały uruchomione głównie w USA i w Azji: w Japonii i w Korei Południowej. Teraz kolej na Europę. Na kilku rynkach 4G zostało dopiero co wprowadzone. Może to być dla nich bodziec do rozwoju. Oczywiście stoi to pod znakiem zapytania ze względu na pytanie o model biznesowy, w którym wykorzystywane jest 4G. Nie wszędzie bowiem przyjęty model wywołuje wzrost ilości przesyłanych danych. W rzeczywistości ludzie wykorzystują nową technologię albo do podniesienia przepustowości sieci, albo do przyspieszenia transmisji. Nie zawsze też więc wiadomo, w jaki sposób należy ustalić opłaty za usługę. To jedno z wyzwań. Druga sprawa to fakt, że większość transmisji danych, która przechodzi przez...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta