Niedozwolone kombinacje ZUS
Niektóre oddziały ZUS przeksięgowują składki na ubezpieczenia, utrudniając abolicję przedsiębiorcom.
Takie karygodne zachowanie jest udziałem oddziału ZUS w Tychach i Wodzisławiu Śląskim – czytamy w interpelacji do ministra pracy i polityki społecznej skierowanej przez posła Jana Kazimierczaka (PO).
O co chodzi? Przedsiębiorcy, którzy nie prowadzą już działalności gospodarczej, a mają długi wobec ZUS z okresu od 1 stycznia 1999 r. do 28 lutego 2009 r., mogą ubiegać się o ich umorzenie pod warunkiem, że nie mają niepodlegających abolicji zaległości. A są nimi m.in. składkowe długi za pracowników.
– Aby uniemożliwić umorzenie, wymienione oddziały niektórym osobom ubiegającym się o abolicję przeksięgowały wpłacone przez nich składki z kont ich pracowników na pokrycie zaległości samego przedsiębiorcy. Taki ruch stanowił podstawę do twierdzenia, że biznesmen posiadał inne niż „swoje" zaległości, i tym samym zamykał drogę do umorzenia – twierdzi Bożena Kurowska, która poprosiła o pomoc posła...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta