Podatnik ma prawo złożyć sprzeciw na zmiany wprowadzone przez urząd
Jeśli fiskus stwierdzi, że deklaracja podatkowa zawiera błędy lub inne oczywiste omyłki, to może dokonać stosownych poprawek lub uzupełnień. Przedsiębiorca nie musi jednak na nie przystać
- Moja firma otrzymała uwierzytelnioną kopię skorygowanej przez pracowników urzędu skarbowego deklaracji VAT–7 za lipiec 2013 roku. Po sprawdzeniu danych z mojej (pierwotnej) deklaracji i danych w tej, którą przysłał mi urząd, stwierdzam, że nie do końca zgadzam się z tym, co urząd tam wypisał. Czy od takiej korekty dokonanej przez fiskusa można się jakoś odwołać? – pyta czytelniczka.
Urząd skarbowy może dokonać urzędowej korekty deklaracji złożonej przez podatnika. Aby jednak taka czynność nastąpiła, muszą zostać spełnione następujące przesłanki:
- urząd musi stwierdzić, że deklaracja zawiera błędy rachunkowe lub inne oczywiste omyłki bądź została wypełniona niezgodnie z ustalonymi wymaganiami,
- zmiana wysokości zobowiązania podatkowego, kwoty nadpłaty, kwoty zwrotu podatku lub wysokości straty w wyniku tej korekty nie przekracza kwoty 1000 zł (art. 274 ordynacji podatkowej; dalej: o.p.).
Aby zatem urząd mógł dokonać korekty, w złożonej deklaracji powinny wystąpić oczywiste omyłki lub inne błędy wymagające korekty (wyrok NSA z 28 stycznia 2003 r., III SA 1681/01).
Nie tylko roczne rozliczenia
Instytucja korekty z urzędu ma zastosowanie nie tylko do deklaracji PIT-36 czy PIT 37, a więc do rocznych rozliczeń podatkowych osób fizycznych – co jest najczęściej spotykane, lecz...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta