Faktury można korygować zbiorczo
Zdarza się, że przedsiębiorca chce udzielić rabatu swojemu kontrahentowi. Nie zawsze w takich przypadkach ma możliwość wystawiania wspólnego uproszczonego dokumentu potwierdzającego dokonane dostawy
Możliwość wystawiania zbiorczych faktur korygujących istnieje, lecz najczęściej obarczona jest istotną wadą. Otóż zbiorcze faktury korygujące powinny zawierać – co do zasady – wszystkie wymagane dla faktur korygujących dane. Przepisy § 13 i 14 rozporządzenia ministra finansów o fakturach określające zasady wystawiania faktur korygujących nie zwalniają bowiem podatników (z zastrzeżeniem wyjątku wskazanego w dalszej części tekstu) z obowiązku wykazywania danych przewidzianych dla faktur korygujących (np. danych dotyczących poszczególnych korygowanych faktur) ze względu na zbiorczy charakter faktury korygującej.
Jak czytamy w interpretacji Izby Skarbowej w Warszawie z 28 lutego 2012 r. (IPPP1/443-1025/12-2/AP): „z uwagi na fakt, że celem wystawienia faktury korygującej jest doprowadzenie faktury pierwotnej do stanu odpowiadającego rzeczywistości, w przypadku zwrotu towaru przez nabywcę spółka może wystawiać zbiorcze faktury korygujące dotyczące wielu faktur dokumentujących sprzedaż ww. towaru. Na takich fakturach korygujących powinny być podane wszelkie informacje, o których mowa w cyt. powyżej § 13 ust. 2 i ust. 8 rozporządzenia z 28 marca 2011 r.".
Wystarczy jako załącznik
Pewnym ułatwieniem dla podatników jest jednak to, że organy podatkowe dopuszczają, aby dane te stanowiły nie tyle treść samej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta