Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak prawidłowo klasyfikować i księgować leasing

14 października 2013 | Ekspert księgowy
źródło: Rzeczpospolita
źródło: Rzeczpospolita
źródło: Rzeczpospolita
źródło: Rzeczpospolita
źródło: Rzeczpospolita

Rozliczenia | Przedsiębiorca powinien rozpatrzyć warunki umowy dwutorowo. Musi uwzględnić odrębnie przepisy bilansowe i podatkowe. Od tego zależą prawidłowe ujęcie przedmiotu leasingu w ewidencji i rozrachunki z fiskusem.

Marcin Cyran

Leasing w dalszym ciągu stanowi popularne źródło finansowania zakupu m.in. maszyn, urządzeń lub środków transportu w przedsiębiorstwie. Co za tym idzie, często też pojawiają się pytania w jaki sposób ująć zawarcie umowy oraz w jaki sposób ewidencjonować faktury za raty leasingowe. Odpowiedź na te pytania jest następująca: sposób rozliczenia leasingu w księgach rachunkowych zależy od tego, czy zakwalifikujemy zawartą umowę jako umowę leasingu operacyjnego czy też leasingu finansowego.

Czyj składnik majątku

Leasing operacyjny charakteryzuje się tym, że przedmiot leasingu wykazywany jest w środkach trwałych lub wartościach niematerialnych i prawnych przez finansującego. W konsekwencji odpisy amortyzacyjne dokonywane są w księgach finansującego, a korzystający ujmuje w kosztach otrzymywane faktury za kolejne raty leasingowe.

Inaczej sytuacja wygląda przy leasingu finansowym. Zawarcie takiej umowy sprawia, że przedmiot leasingu wykazywany jest w środkach trwałych lub wartościach niematerialnych i prawnych, a także amortyzowany – w księgach korzystającego.

Uwaga! Należy pamiętać o tym, że zawartą umowę rozpatrujemy osobno na gruncie podatku dochodowego (art. 17a–17l ustawy o CIT oraz art. 23a–23l ustawy o PIT) i osobno w kwestii prawa bilansowego (art. 3 ust. 4 ustawy o rachunkowości, dalej: uor oraz Krajowy Standard Rachunkowości...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9664

Wydanie: 9664

Spis treści

Nieruchomości w Polsce Południowej

Zamów abonament