Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nie ma barier dla e-faktur

14 października 2013 | Dobra Firma | Dariusz Wolak
Firmy nie korzystają z e-faktur, bo nie chcą tego ich partnerów
źródło: Rzeczpospolita
Firmy nie korzystają z e-faktur, bo nie chcą tego ich partnerów

Regulacje prawne w żaden sposób nie ograniczają stosowania elektronicznych faktur.

Niedostateczna wiedza na temat aspektów prawnych oraz niejasne przepisy to wciąż, co pokazują różnego rodzaju badania, jedne z głównych argumentów powstrzymujących polskie przedsiębiorstwa przed masowym stosowaniem e-faktur w rozliczeniach z kontrahentami. O ile z pierwszym z nich trudno polemizować, o tyle drugi z argumentów jest całkowicie chybiony.

Zarówno z perspektywy technologii, jak i obecnie obowiązujących w naszym kraju przepisów nie ma bowiem żadnych barier ograniczających rozwój rynku faktur elektronicznych. – Polska na czas wdrożyła dyrektywy unijne zrównujące w prawach faktury elektroniczne i papierowe.

Od nowego roku przepisy dotyczące obiegu faktur elektronicznych w Polsce zostały znacząco uproszczone. Do podjęcia działań w tym kierunku zobowiązywała nasz kraj Unia Europejska, która za cel postanowiła sobie zrównanie zasad dotyczących faktur papierowych z fakturami elektronicznymi. Temat e-faktur to zresztą jeden z „koników" Brukseli. UE, zgodnie z przyjętą Europejską Agendą Cyfrową, chce, żeby do 2020 r. elektroniczna faktura była główną formą fakturowania w krajach wchodzących w jej skład.

Żeby to osiągnąć, w lipcu 2010 r. przyjęta została dyrektywa 2010/45/UE, która zmieniła dyrektywę 2006/112/WE o VAT. W ten sposób zliberalizowane zostały przepisy dotyczące standardów...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9664

Wydanie: 9664

Spis treści

Nieruchomości w Polsce Południowej

Zamów abonament