Firmy mało wyrafinowane
Akcja „Rz" | Wiele spółek wciąż bazuje na taniej sile roboczej. Na szczęście coraz więcej podbija rynki jakością i nowatorstwem.
„Rz" wspiera przedsiębiorców w walce o ułatwienia w prowadzeniu biznesu. To konieczne, bo mimo składanych przez rząd obietnic, otoczenie prawne i administracyjne, zwłaszcza dla małych i średnich firm, wcale się nie poprawia, a nawet pogarsza.
W cyklu „Teraz przedsiębiorczość" szukamy sposobu na awans Polski w rankingu globalnej konkurencyjności World Economic Forum. W ostatniej jego edycji (2013–2014) zajęliśmy 42. miejsce na 148 krajów, czyli o jedno oczko gorzej niż rok wcześniej. Dziś uwagę skupiamy na poziomie rozwoju środowiska biznesowego. To nasza raczej słaba strona, na świecie często wygrywamy jeszcze zazwyczaj ceną oferowanych produktów, a nie ich innowacyjnością i nowoczesnością.
1. Co nas ciągnie w dół
W ostatnim raporcie (edycja z 2013 r.) pod względem poziomu rozwoju środowiska gospodarczego Polska została sklasyfikowana na odległej 65. pozycji. W dół spycha nas stan rozwoju klastrów (104. pozycja), natura przewagi konkurencyjnej na międzynarodowych rynkach (95. pozycja, bo nasze przewagi nie są oparte w główniej mierze na unikatowości produktów, ale taniej sile roboczej), kontrola dystrybucji międzynarodowej (100. pozycja, międzynarodowa dystrybucja i marketing są w większości kontrolowane przez firmy zagraniczne).
2. Brak systemu wsparcia
Trudno się dziwić takiemu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta