Małe spółki zaczynają myśleć o rozwoju
Mikroprzedsiębiorstwa najbardziej odczuły głębokie spowolnienie polskiej gospodarki. Ale już teraz wychodzą z tego wzmocnione.
Cały sektor małych i średnich przedsiębiorstw uważa, że „kryzys" z lat 2012–2013 był znacznie silniejszy niż ten z lat 2008–2009. Dotyczy to zarówno oceny sytuacji w ich branżach, jak i konkretnych firm – wynika z najnowszych badań przeprowadzonych przez Konfederację Lewiatan na grupie 1500 firm „Monitoring kondycji sektora MŚP". Co ciekawe, na te oceny wpływają przede wszystkim opinie tych najmniejszych przedsiębiorstwa – właścicieli firm zatrudniających do 9 osób. A także tych z branży budownictwa, transportu i handlu.
– W budownictwie jest ciężko – przyznaje Leszek Świderski, właściciel firmy Anepio z Wrocławia. – Sytuację pogarsza polityka niektórych firm obniżających ceny usług do poziomów dumpingowych – opisuje. I dodaje, że wciąż dużą barierą dla rozwoju jest biurokracja i obciążania podatkowe i parapodatkowe. Leszek Świderski oczekuje jednak poprawy sytuacji, gdy ruszą inwestycje publiczne, także te współfinansowane z funduszy unijnych na lata 2014–2020. Przedsiębiorstwom pomóc może też polityka sporego deficytu w budżecie państwa na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta