Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Sprzątaczka, czyli Bond po polsku

09 listopada 2013 | Ekonomia | Danuta Walewska
Najlepsi hakerzy są właśnie wśród sprzątaczek. Sprzątnięcie gabinetu zajmuje  nie więcej niż 10 minut. Pozostałe pół godziny można spokojnie przeznaczyć na włamanie się do komputera szefa firmy.
źródło: 123RF
Najlepsi hakerzy są właśnie wśród sprzątaczek. Sprzątnięcie gabinetu zajmuje nie więcej niż 10 minut. Pozostałe pół godziny można spokojnie przeznaczyć na włamanie się do komputera szefa firmy.

Spółki | 2/3 firm tylko w 2012 r. zetknęło się z atakami hakerskimi – podaje laboratorium informatyki śledczej Mediarecovery.

Eksperci alarmują, że będzie coraz gorzej. Sprzęt szpiegowski tanieje w miarę wzrostu zapotrzebowania. – Niestety, polskie firmy rzadko widzą wynikające z tego zagrożenia – uważa Jacek Gieremek z Instytutu Bezpieczeństwa Biznesu. – A konkurencja na rynku, zwłaszcza w czasach kryzysu gospodarczego, stała się naprawdę brutalna – dodaje.

Ile tracą nasze firmy z powodu wycieku strategicznych danych? O takie informacje jest bardzo trudno. W Polsce takie straty ostrożnie szacowane są na nawet 360 mln dol. To oczywiście bardzo mało w porównaniu z ponad 50 mld euro i 30 tys. miejsc pracy w Niemczech i prawie bilionem dolarów na świecie.

Przy tym te kwoty nieustannie rosną, ponieważ rośnie także konkurencyjność firm. Tak samo jak liczby dotyczące samego wycieku danych.

Wiadomo, że ucierpiały z tego powodu PZU i KGHM, kilka banków, znaczący producent sprzętu oświetleniowego, firmy IT oraz producent sprzętu górniczego Famur, który oficjalnie wycenił swoje straty na 6 mln zł. Kradzież danych technicznych roku była głośna, w sprawę zaangażowały się policja i prokuratura.

Straty polskich firm z powodu wycieku strategicznych danych szacowane są nawet na 360 milionów dolarów rocznie

Po dwóch latach, w maju 2006 r., postawiono grupie pracowników zarzuty m.in. ujawnienia i wykorzystania informacji, z jaką zapoznali się w związku z...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9686

Wydanie: 9686

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament