Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Co by tu jeszcze podłączyć do sieci

09 listopada 2013 | Nauka | Piotr Kościelniak
źródło: Rzeczpospolita

Technologie | Wyobraźcie sobie świat naszpikowany czujnikami zbierającymi dane o każdym aspekcie naszego życia. Maszyny niepotrzebujące człowieka do podjęcia decyzji. Horror czy przełom? Poznajcie Internet Rzeczy.

Piotr Kościelniak z Barcelony

Sieć to wspaniały sposób wymiany informacji. Początkowo – między ludźmi, później między ludźmi i maszynami.

A co jeśli maszyny same zaczną wymieniać się danymi? Miliardy prostych i tych najbardziej skomplikowanych urządzeń podłączonych do Internetu będą przesyłać sobie wzajemnie informacje. O wszystkim. Od nawilżenia gleby pod automatycznie podlewanym drzewkiem przez natężenie ruchu na skrzyżowaniach miasta po poziom glukozy we krwi z czujnika implantowanego pod skórę pacjenta.

Tak ma właśnie wyglądać era Internetu Rzeczu – przekonywali inżynierowie podczas Internet of Things World Forum w Barcelonie.

Wykorzystanie czujników śledzących wszystko wokół, budzi obawy o naszą prywatność

– Internet Rzeczy to jest jeden z tych pomysłów, które po prostu należy zrealizować. To może zmienić każdy aspekt naszego życia od edukacji przez opiekę zdrowotną, a skończywszy na transporcie, energetyce czy procesach produkcji – uważa John Chambers, szef firmy Cisco. – Jeżeli uda nam się to zrobić, będziemy jedną z największych firm tworzących Internet. Ostatnia dekada należała do WWW. Kolejna, moim zdaniem, to Internet Rzeczy.

Ucieczki nie ma

Oczywiście, takie firmy jak Cisco są żywotnie zainteresowane podłączeniem jak największej liczby urządzeń do sieci – w końcu...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9686

Wydanie: 9686

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament