Rosyjscy Irvingowie
Kiedy rosyjscy intelektualiści zarzucają Polakom antysemityzm, ksenofobię, a nawet kolaborację z Hitlerem, to przemawiają jednym głosem z francuską czy niemiecką lewicą, indoktrynującą „ciemne” narody Europy Środkowej.
Rok 2002. Polska jest dwa lata po rozpoczęciu debaty nad zbrodnią w Jedwabnem. Przez media przetacza się dyskusja, przedmiotem której jest problem postaw Polaków wobec Żydów w trakcie niemieckiej okupacji. Rozliczenie jest bolesne. Nie brakuje ostrych sporów o skalę antysemityzmu w okresie wojny. Ich ceną bywa formułowanie oszczerczych, polonofobicznych opinii (argumentów dostarczają „Sąsiedzi" Jana Tomasza Grossa – książka, która wywołała całą tę burzę). A jednak trzeba przyznać, że choć Polacy byli ofiarą III Rzeszy, to również muszą się zmierzyć z faktem, że nie są narodem aniołów.
Tymczasem w Rosji w miesięczniku „Nasz Sowriemiennik" ukazuje się tekst „Szlachta i my" Stanisława Kuniajewa, poety i publicysty, redaktora naczelnego tego czasopisma. Autor przedstawia Polaków jako naród, który w czasie drugiej wojny światowej był kolaborantem Niemców. Kreśli przy tym szeroką panoramę historyczną, stwierdzając: „w szeregach Wehrmachtu walczyło przeciwko ZSRR ponad 100 tysięcy Polaków. To poważna liczba. Można ją porównać z liczbą polskich kawalerzystów marszałka Poniatowskiego, który szedł w składzie armii Napoleona na Moskwę w 1812 r. To była już jakby czwarta (po roku 1612, 1812 i 1920) wyprawa Polaków na nasze ziemie".
Znamienne są słowa Kuniajewa dotyczące Powstania Warszawskiego:...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta