Malarz myśli i przeczuć, a pracowity jak Czech
Sztuka | Wlastimil Hofman tworzył bez względu na porę dnia i roku. Bogaty wybór jego oryginalnych, choć ciągle niedocenianych obrazów pokazano w Gdańsku.
Był najdłużej żyjącym polskim malarzem modernistą. Pochodził z rodziny polsko-czeskiej. Studiował u Jacka Malczewskiego, Jana Stanisławskiego i Leona Wyczółkowskiego. Potem doskonalił umiejętności w paryskiej Academie des Beaux-Arts. Na stałe osiedlił się w Krakowie, skąd wyjeżdżał do Wiednia, Pragi i Paryża. W okresie II wojny światowej przebywał w Palestynie, dokąd zawiódł go szlak bojowy Legionu Czeskiego. W 1946 powrócił do Polski i zamieszkał w Szklarskiej Porębie.
Przyjaźnił się z Jarosławem Haškiem, zrobił nawet ilustracje do „Przygód dzielnego wojaka Szwejka". Był wielkim miłośnikiem piłki nożnej. W 1926 roku, po zdobyciu przez Wisłę Pucharu Polski, namalował naturalnej wielkości piłkarzy zwycięskiej drużyny.
Sceny religijne przenikają się z kompozycjami baśniowo-fantastycznymi
Artysta poszukujący
Już ta...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta