Jak unikać darmowego kredytu
HANDEL | Przeciwdziałanie niekorzystnym skutkom, jakie niesie zastrzeganie w umowach długich terminów zapłaty za świadczenie wzajemne to cele ustawy o terminach zapłaty w transakcjach handlowych.
Łukasz Bernatowicz Klaudia Szkodzińska
Transakcja handlowa w rozumieniu tej ustawy (z 8 marca 2013 r.), stanowi umowę, której przedmiotem jest odpłatna dostawa towaru lub odpłatne świadczenie usługi, jeżeli strony, zawierają ją wyłącznie w związku z wykonywaną działalnością. Przepisy ustawy obejmują m.in. przedsiębiorców, podmioty prowadzące działalność gospodarczą, osoby wykonujące wolny zawód, oddziały i przedstawicielstwa przedsiębiorców zagranicznych.
W przypadku, gdy strony, przewidziały w umowie termin zapłaty dłuższy niż 30 dni, wierzyciel może żądać odsetek ustawowych po upływie 30 dni, liczonych od dnia spełnienia swojego świadczenia i doręczenia dłużnikowi faktury lub rachunku, potwierdzających dostawę towaru lub wykonanie usługi, do dnia zapłaty, ale nie dłużej niż do dnia wymagalności świadczenia pieniężnego.
Chodzi o zapobieganie traktowaniu odroczenia płatności jako darmowego kredytu dla dłużnika. Przepis dopuszcza możliwość naliczenia przez wierzyciela odsetek ustawowych od jeszcze niewymagalnego świadczenia pieniężnego, w przypadku gdy strony transakcji przewidziały w umowie termin zapłaty dłuższy niż 30 dni. Zatem, w przypadku oznaczenia krótszego niż 30 dni terminu płatności, omawiany przepis nie ma zastosowania.
Dwie przesłanki
Uprawnienie wierzyciela do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta