Przez rok wdowa dostanie pieniądze z ZUS, gdy nie ma żadnych źródeł utrzymania
Rozwiedzeni małżonkowie mogą nawzajem starać się o rentę rodzinną po sobie. Niezbędny i dodatkowy warunek dotyczy posiadania prawa do alimentów ze strony zmarłego ustalonego wyrokiem sądu lub ugodą sądową.
- Były mąż pani Krystyny zmarł, gdy skończyła ona 50 lat. Byli po rozwodzie, a kobieta w dniu śmierci męża miała prawo do alimentów od niego. Czy przysługuje jej renta rodzinna? – pyta czytelnik.
Warunki nabywania prawa do renty rodzinnej określa ustawa z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (tekst jedn. DzU z 2009 r. nr 153, poz. 1227 ze zm., dalej ustawa emerytalna).
Renta rodzinna przysługuje uprawnionym członkom rodziny po śmierci osoby, która:
1) miała ustalone prawo lub spełniała warunki wymagane do ustalenia emerytury na dotychczasowych albo nowych zasadach,
2) miała ustalone prawo lub spełniała warunki wymagane do ustalenia emerytury pomostowej,
3) miała ustalone prawo lub spełniała warunki wymagane do ustalenia renty z tytułu niezdolności do pracy; przy ocenie prawa do renty, która przysługiwałaby zmarłemu, przyjmuje się, że osoba zmarła była całkowicie niezdolna do pracy,
4) pobierała zasiłek przedemerytalny lub świadczenie przedemerytalne,
5) pobierała nauczycielskie świadczenie kompensacyjne....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta