Podwójna dolegliwość za pośpiech przy ujawnieniu nadwyżki danin dla ZUS
Procedura | To etatowiec odpowiada za skutki błędnego zawiadomienia powodującego niedopłatę należnych składek emerytalno-rentowych. I to on musi zwrócić pracodawcy nieuregulowane należności łącznie z odsetkami.
- Otrzymaliśmy z ZUS zawiadomienie o zbyt wczesnym zablokowaniu przez pracowników podstawy składek emerytalno-rentowych. Spowodowało to ich niedopłatę. Było to ponad 3 lata temu i oprócz należności głównej wywołało wysokie odsetki. Jeden pracownik zgodził się pokryć zaległe składki z odsetkami w części finansowanej przez siebie. Co ze składkami płatnika? Czy można go obciążyć zapłatą? Jak potrącić te zaległości z wynagrodzenia? Drugiej osoby już nie zatrudniamy i unika kontaktu w tej sprawie. Obawiamy się, że sprawa uległa już przedawnieniu. Jak można wyegzekwować od niej zaległe składki? – pyta czytelnik.
Zasady opłacania składek na ubezpieczenie społeczne reguluje ustawa z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn. DzU z 2009 r. nr 205, poz. 1585, ze zm., dalej ustawa o sus). Właściwy jest tutaj jej art. 19 (w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2003 r.). Jego ust. 6 stanowi, że jeżeli do opłacania składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe jest zobowiązany więcej niż jeden płatnik składek, ubezpieczony musi zawiadomić wszystkich płatników o przekroczeniu kwoty rocznej podstawy wymiaru składek. Za skutki błędnego zawiadomienia powodującego niedopłatę należnych składek emerytalno-rentowych odpowiada ubezpieczony.
Trudno w porę trafić
Gdy pracownik ma kilka umów o pracę, powinien pilnować limitu opłacania...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta