Gdy na gruncie jest obiekt, dostawa podlega zwolnieniu
Podatnik nie może przyjmować, że skoro budowle znajdujące się na działce nie mają dla niego znaczenia i zostaną rozebrane, to doszło do dostawy terenu niezabudowanego. Daną czynność należy oceniać, biorąc pod uwagę kryteria ekonomiczne. Muszą one być jednak obiektywne, widoczne dla otoczenia i tożsame dla stron.
Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 7 listopada 2013 r. (I FSK 1582/13).
Podatnik, będący spółką z o.o. nabył nieruchomość, na której znajdowały się budowle, stanowiące kompleks byłego stadionu żużlowego. Miały one zostać rozebrane, ponieważ spółka na tym terenie zamierza wybudować centrum handlowe. Cena została określona w jednej kwocie, zaś do budynków nie została przypisana żadna wartość. Na fakturze VAT właściciel zakwalifikował sprzedaż jako zwolnioną, co w ocenie spółki było nieprawidłowe. Zwróciła się więc do organu podatkowego z pytaniem, czy faktura korygująca, którą otrzyma od poprzedniego właściciela, będzie uprawniała ją do odliczenia podatku. Zdaniem spółki, przedmiotem tej transakcji był jedynie grunt przeznaczony pod zabudowę, podlega więc ona opodatkowaniu VAT. Spółka podkreśliła, że budynki nie mają dla niej żadnego znaczenia, ponieważ zostaną w najbliższej przyszłości rozebrane....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta