Komplementariusze uczą się PIT na nowo
Obowiązki | Od początku roku spółki komandytowo-akcyjne stały się podatnikami CIT. Ich wspólnicy – osoby fizyczne – muszą rozliczać 19-proc. ryczałtową daninę od dywidend i innych przychodów z udziału w zyskach.
Początek nowego roku kalendarzowego, tradycyjnie już, obfituje w zmiany podatkowe. Te w zakresie ustaw o podatku dochodowym nie są zbyt liczne, jednak nie ominęły zasad opodatkowania w zakresie PIT. Ustawa o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o podatku tonażowym, której przepisy w znakomitej większości weszły w życie 1 stycznia 2014 r., w zakresie przepisów o PIT skupia się na nowelizacji zasad opodatkowania dochodów ze spółek komandytowo-akcyjnych. Zmiana ta jest naturalną konsekwencją objęcia opodatkowaniem dochodów spółek komandytowo-akcyjnych mających siedzibę lub zarząd na terytorium RP podatkiem dochodowym od osób prawnych. Należy podkreślić, że zmiany w przepisach nie dotyczą spółek komandytowych. Pierwotny projekt również zakładał objęcie ich opodatkowaniem CIT.
Korzyści mocno ograniczone
W wyniku nowelizacji dochody osiągane przez spółkę komandytowo-akcyjną (s.k.a.), będącą formą spółki osobowej, poczynając od 2014 roku będą opodatkowane w sposób właściwy dla spółek kapitałowych. Prowadzi to do pytania o reguły opodatkowania dochodów osiąganych przez osoby fizyczne będące wspólnikami (komplementariuszami lub akcjonariuszami) takiej spółki z tytułu udziałów lub posiadanych akcji w s.k.a....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta