Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Towar czy usługa

02 stycznia 2014 | Prawo i praktyka | Jakub Makarewicz

W wielu przypadkach wskazanie podmiotu właściwego do rozliczenia podatku zależy od prawidłowego określenia tego, co obejmuje transakcja sprzedaży.

Nowelizacja ustawy o VAT, która weszła w życie 1 kwietnia 2013 r., zmieniła znacząco zasady rozliczania krajowych dostaw towarów, w których sprzedawcami są podmioty nieposiadające siedziby ani stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium kraju. Konsekwencją tych zmian jest istotny wzrost znaczenia prawidłowej kwalifikacji przedmiotu transakcji. Dotyczy to w szczególności przypadków, w których istnieją wątpliwości, czy przedmiotem sprzedaży są towary z ich montażem lub instalacją, czy usługa. Możliwe są bowiem przypadki, w których wskazanie strony transakcji właściwej do rozliczenia podatku zależy od prawidłowego określenia przedmiotu świadczenia.

Tak było przed nowelizacją

W okresie od 1 kwietnia 2011 r. do 31 marca 2013 r. obowiązek rozliczania VAT z tytułu krajowej sprzedaży towarów przez podmioty niezarejestrowane na potrzeby VAT w Polsce na rzecz podatników VAT spoczywał, co do zasady, na kupujących. Analogicznie było w przypadku...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9728

Wydanie: 9728

Spis treści
Zamów abonament