Radio dla bogatych
Wydaje się, że jedynym graczem, który na rozpoczętej w tak dalece nieprawidłowy sposób cyfryzacji może skorzystać, jest radio publiczne – pisze senator PiS.
Niedawno Polskie Radio rozpoczęło w Warszawie i w Katowicach nadawanie w całkowicie nowym systemie. Mało kto zwrócił na to uwagę, a szkoda, bo może to za sobą pociągnąć daleko idące konsekwencje, które dotkną wszystkich.
Niestety, niewiele o realnych problemach związanych z cyfryzacją radia dowiedzieliśmy się z tekstu Stanisława Jędrzejewskiego („Rz" 10.12.2013). Przewodniczący Rady Nadzorczej Polskiego Radia cieszy się bowiem, że PR nadaje już „w cyfrze", ale pomija milczeniem liczne wątpliwości i niejasności związane z tym krokiem.
Obok stosowanego od ponad półwiecza na falach ultrakrótkich, czyli UKF, systemu nadawania analogowego – FM, faktycznie od lat 80. istnieje również technologia cyfrowa. W kilku najzamożniejszych krajach europejskich, m.in. w Niemczech, Wielkiej Brytanii i Skandynawii, oba systemy współistnieją, jednak w większości państw Unii, a także w USA, nadal dominuje FM i nic nie wskazuje na to, by w najbliższym czasie ten stan rzeczy miał się zmienić.
Metoda faktów dokonanych
Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji oraz władze Polskiego Radia podjęły decyzję, by w ciągu dwóch lat uruchomić nadawanie cyfrowe we wszystkich miastach wojewódzkich, na co trzeba będzie wydać dziesiątki milionów złotych z bud- żetu. Decyzję podjęto bez publicznej debaty, bez przygotowania ustawy, która...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta