Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

W tym roku jest 2000 godzin pracy

02 stycznia 2014 | Prawo i praktyka | Grażyna Ordak
źródło: Rzeczpospolita

Obliczenia | Rozłoży się to na 250 dniówek roboczych i będzie ich o jedną mniej 
niż w 2013 r. Za to odpoczynek – poza urlopem – przypadnie w najbliższych 
12 miesiącach aż 115 razy. To suma tzw. dni wolnych, niedziel i świąt.

W tym roku po raz piewszy od wyroku Trybunału Konsty- tucyjnego z 2 października 2012 r. (K 27/11) za święta przypadające w soboty zatrudnieni w systemie z wolnym weekendem muszą dostać inny dzień bez obowiązków.

Skutek po roku

TK zakwestionował przepis, w myśl którego jeżeli zgodnie z przyjętym rozkładem święto przypadało w dniu wolnym od zadań, wynikającym z rozkładu czasu pracy w przeciętnie 5-dniowym tygodniu pracy, nie obniżało ono wymiaru czasu pracy o 8 godzin. Teraz nie można dublować święta i tzw. wolnej soboty w jednym terminie. W 2013 r. żadne święto nie wypadało w sobotę i dlatego skutek wyroku TK będzie po raz pierwszy widoczny w najbliższych 12 mie- siącach. W 2014 r. stanie się tak dwukrotnie: 3 maja i 1 listopada. Pracownicy muszą za ten dzień (sobota) dostać inny wolny od zadań.

Z kolei gdy święto pokrywa się z niedzielą, takiego przywileju zatrudnieni od poniedziałku do piątku nie mają. A taka sytuacja też zdarzy się w tym roku 2 razy. Tradycyjnie będzie to: pierwszego dnia Wielkanocy (20 kwietnia) i pierwszego dnia Zielonych Świątek (8 czerwca). Wtedy nie mogą pracować osoby zatrudnione w handlu. Angażowania ich w takie dni zabrania art. 1519a k.p.

Największy trud

Najintensywniejsza praca czeka niektórych Polaków w lipcu i październiku 2014 r., bo wtedy przypadają po 23 dniówki. W każdym z tych miesięcy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9728

Wydanie: 9728

Spis treści
Zamów abonament