Czasem fiskus musi skorzystać z pomocy innej instytucji
Procedury | Na postanowienie o zawieszeniu postępowania podatkowego można złożyć zażalenie. Powinno ono zawierać zarzuty przeciw takiemu rozstrzygnięciu, określać istotę i zakres żądania oraz wskazywać uzasadniające je dowody.
Spółka otrzymała postanowienie o zawieszeniu toczącego się postępowania dotyczącego prawidłowości rozliczania podatku od towarów i usług za okres styczeń – marzec 2013 roku. Uważamy, że jest ono niezasadne, bo urząd skarbowy mógł wydać decyzję korzystną dla nas. Tymczasem w postanowieniu wskazano, że rozpatrzenie sprawy i wydanie decyzji jest uzależnione od rozstrzygnięcia zagadnienia wstępnego przez inny organ lub sąd. Nie bardzo rozumiemy nawet to zagadnienie wstępne. Pouczono nas, że możemy złożyć zażalenie, ale co ono powinno zawierać? – pyta czytelnik.
Stosownie do art. 201 § 1 ordynacji podatkowej (dalej: o.p.) organ podatkowy zawiesza postępowanie m. in. w przypadku, gdy rozpatrzenie sprawy i wydanie decyzji jest uzależnione od rozstrzygnięcia zagadnienia wstępnego przez inny organ lub sąd. Jest to zawieszenie z urzędu, a więc organ podatkowy ma obowiązek zawiesić postępowanie podatkowe w przypadku wystąpienia takiej przesłanki.
Takie stanowisko organ podatkowy zawiera w postanowieniu, które ma obowiązek doręczyć stronie postępowania. Jest to postanowienie, na które służy zażalenie. Podatnik ma na jego wniesienie 7 dni od dnia doręczenia mu postanowienia (art. 236 § 2 o.p.). Ponieważ zawieszenie postępowania ogranicza nie tylko zasadę szybkości ale też zasadę ciągłości postępowania podatkowego, ma ono miejsce tylko w przypadkach wyraźnie wskazanych w przepisach prawa...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta