Jak przyjąć nowy okres rozliczeniowy
PROCEDURY | Jeżeli wpis o zmianie roku podatkowego w Krajowym Rejestrze Sądowym oraz zawiadomienie urzędu skarbowego nastąpią w ciągu 30 dni od ostatniego dnia wybranego wcześniej roku, to będzie ona skuteczna.
Kacper Kanka
Sądy rejestrowe są obciążone dużą liczbą spraw związanych z wpisami do Krajowego Rejestru Sądowego. Zdarza się więc, że nie są w stanie sprostać ustawowemu, 7 - dniowemu terminowi na rozpoznanie sprawy o wpis. Skutkiem może być m.in. opóźnienie rozpoznania wniosku o wpis do rejestru zmiany roku obrotowego spółki. W konsekwencji taki wpis może zostać dokonany już w trakcie następnego (zgodnie z zawiadomieniem) roku obrotowego. Pojawia się wtedy wątpliwość, czy taka zmiana roku obrotowego, a w konsekwencji podatkowego, jest skuteczna.
Nieprecyzyjne przepisy
Wątpliwości wynikają z niejasności przepisów regulujących procedurę zmiany roku podatkowego, czyli art. 8 ust. 1 oraz ust. 4 ustawy o CIT. Stanowią one, że rokiem podatkowym co do zasady jest rok kalendarzowy, chyba że podatnik postanowi inaczej (w statucie, w umowie spółki, albo w innym dokumencie odpowiednio regulującym zasady ustrojowe) i zawiadomi o tym właściwego naczelnika urzędu skarbowego. Wówczas rokiem podatkowym jest okres kolejnych dwunastu miesięcy kalendarzowych. Zawiadomienia należy dokonać najpóźniej w terminie 30 dni, licząc od dnia zakończenia ostatniego roku podatkowego (art. 8 ust. 4 ustawy CIT).
Wpis do KRS zmiany roku obrotowego, który jest stricte powiązany z rokiem podatkowym za sprawą art. 3 ust. 1 pkt 9 ustawy o rachunkowości, ma charakter...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta