Kiedy nie trzeba spłacać pożyczki
Warto podwyższyć kapitał zakładowy przez konwersję wierzytelności.
W działalności gospodarczej często występuje zjawisko dofinansowania spółki przez jej wspólników kapitałem w formie pożyczki. Jest to podyktowane z jednej strony koniecznością ekonomiczną, zwłaszcza w początkowym okresie działalności spółki, jak również względami podatkowymi. Jednak, prowadzona w ten sposób polityka finansowa może prowadzić do nadmiernego zadłużenia firmy, które stanowi bezwzględną przesłankę do ogłoszenia upadłości.
Nowe udziały
Warto zatem, nie czekając na poważne pogorszenie sytuacji finansowej, przeprowadzić operację konwersji długu na kapitał zakładowy. Z techniczno-prawnego punktu widzenia polega ona na tym, że wspólnik obejmuje nowoutworzone udziały w podwyższonym kapitale i na ich pokrycie wnosi wierzytelności przysługujące mu w stosunku do spółki z tytułu zwrotu pożyczki. W efekcie następuje umorzenie długu spółki z tytułu pożyczki z jednoczesnym podwyższeniem jej kapitału zakładowego o wartość pożyczki. Wynikiem takiej operacji jest to, że spółka nie musi spłacać pożyczki, a wspólnik nie musi wnosić dodatkowych wkładów.
Konwersji wierzytelności towarzyszy zazwyczaj uwolnienie się aktywów związanych z zobowiązaniami spółki. Te uwolnione aktywa odpowiadające wysokością wartości kapitałowej podwyżki ponownie zostają związane, lecz tym razem węzłem...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta