Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Niepłatna przerwa tylko na wniosek

16 stycznia 2014 | Prawo i praktyka | Paweł Tokarski

Absencje | Podanie pracownika o urlop bezpłatny nie wiąże pracodawcy. Jeśli się do niego przychyli, może zapewnić 
sobie prawo odwołania podwładnego z tego wolnego.

Urlop bezpłatny udzielony z art. 174 k.p. powoduje z jednej strony zwolnienie pracownika z wymogu wykonywania pracy, a z drugiej zwolnienie pracodawcy z obowiązku wypłacania mu wynagrodzenia. Zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego z 6 stycznia 2009 r. (II PK 111/08) urlop bezpłatny jest okresem, w którym, mimo trwania stosunku pracy, zawieszają się wzajemne obowiązki i uprawnienia jego stron (świadczenie pracy oraz wypłata pensji). Stanowi zatem przerwę w świadczeniu pracy i tego okresu – poza wyjątkami – nie wlicza się do stażu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze.

Inicjatywa podwładnego

W myśl art. 174 § 1 k.p. „na pisemny wniosek pracownika pracodawca może udzielić mu urlopu bezpłatnego". Etatowiec musi więc wystąpić o urlop bezpłatny na papierze. Bez takiej inicjatywy szef nie może mu go dać. Pracownik powinien przy tym wskazać okres, na jaki urlop bezpłatny ma być udzielony. Nie musi jednak określać przyczyny ani uzasadniać, dlaczego ubiega się o to wolne. Zgodnie z wyrokiem Sądu Apelacyjnego w Łodzi z 15 października 1996 r. (III AUa 34/96) udzielenie pracownikowi urlopu bezpłatnego niezgodnie z art. 174 § 1 k.p. – z...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9739

Wydanie: 9739

Spis treści
Zamów abonament