Liczy się treść, a nie sposób prezentacji w księgach
Przepisy o rachunkowości mają znaczenie dla powstania, względnie wysokości, zobowiązania podatkowego, tylko w takim zakresie, jaki wynika jednoznacznie z przepisów ustaw podatkowych.
Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w wyroku z 12 listopada 2013 r. (I SA/Gl 198/13).
W 2002 r. spółka ujęła w kosztach uzyskania przychodu uprawdopodobniony odpis aktualizujący wierzytelność, utworzony w związku z brakiem zapłaty od kontrahenta. W 2003 r. strony zawarły umowę, w wyniku której dłużnik zwolnił się z długu przez przekazanie spółce własności nieruchomości. W tymże 2003 r. spółka błędnie wyksięgowała odpis aktualizujący, ujmując go w przychodach przyszłych okresów zamiast w przychodach operacyjnych i podatkowych. Następnie spółka w 2006 r. dokonała korekty ujęcia odpisu i prawidłowo zaksięgowała odpis na koncie „Przychody operacyjne – rozwiązane rezerwy". Równocześnie dla celów podatku dochodowego od osób prawnych należną kwotę z rozwiązanej rezerwy spółka wyłączyła z przychodów osiągniętych w roku 2006. Organ podatkowy wydał w 2012 r. w wyniku kontroli decyzję określającą spółce zobowiązanie podatkowe w podatku...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta