Renta do zwrotu z odsetkami
PROCEDURA | ZUS upomni się o nienależnie pobrane świadczenie za ostatnie 3 lata. W wyjątkowych okolicznościach uwolni od tego długu w całości lub w części.
- Pobierałam rentę rodzinną na dwóch synów. Jeden z nich, pełnoletni, przestał się uczyć i z końcem maja 2013 r. został skreślony z listy uczniów. Renta rodzinna wynosiła 1600 zł. Nie powiadomiłam o tym ZUS. W listopadzie 2013 r. organ rentowy w wyniku kontroli dokumentów ustalił, że starszy syn już się nie uczy. Czy w takiej sytuacji muszę zwrócić rentę oraz za jaki okres? Czy ZUS może odstąpić od żądania oddania nienależnej części renty? – pyta czytelniczka.
W myśl art. 84 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn. DzU z 2009 r. nr 205, poz. 1585 ze zm., dalej ustawa o sus) osoba, która pobrała nienależne świadczenie z ubezpieczeń społecznych, musi je zwrócić z odsetkami, w wysokości i na zasadach określonych przepisami prawa cywilnego.
Zgodnie zaś z art. 138 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emery- turach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (tekst jedn. DzU z 2013 r., poz. 1440., dalej ustawa emerytalna) za nienależne świadczenia uważa się te:
- wypłacone mimo zaistnienia okoliczności powodujących m.in. zawieszenie prawa do świadczeń, jeżeli osoba pobierająca świadczenie była pouczona o braku prawa do jego pobierania,
- przyznane lub wypłacone na podstawie nieprawdziwych zeznań lub fałszywych dokumentów, albo w innych przypadkach świadomego wprowadzenia w błąd organu wypłacającego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta