Wciąż poniżej oczekiwań
Tylko mniej więcej jedna trzecia funduszy w tej grupie ma wyniki lepsze, niż można byłoby się spodziewać na podstawie sytuacji rynkowej.
Połączenie w jednym funduszu inwestycji w akcje i obligacje, jak można przypuszczać, sprawia zarządzającym najwięcej problemów. Taki wniosek płynie z analizy wyników funduszy zrównoważonych i stabilnego wzrostu, a zwłaszcza z porównania ich z benchmarkami, czyli wzorcami odzwierciedlającymi sytuację na rynku.
Zaledwie 28 proc. funduszy zrównoważonych wypracowało wynik lepszy od benchmarku, przy czym w najdłuższym trzyletnim okresie sztuka ta nie udała się żadnemu funduszowi. A to i tak postęp. W podobnym zestawieniu publikowanym rok temu (17 stycznia 2013 r.) zaledwie 18 proc. funduszy pokonało benchmark.
W grupie tej wyróżnił się Investor Zrównoważony. Kolejne miejsce zajął PZU Zrównoważony. Nieznacznie wyprzedził on Avivę Investors Zrównoważony.
Słabo natomiast wypadły: Novo Zrównoważonego Wzrostu oraz Skarbiec Waga Zrównoważony.
Nieco lepiej poradziły sobie fundusze stabilnego wzrostu. Jedna trzecia z nich uzyskała rezultaty lepsze od skonstruowanego przez nas wzorca; rok temu odsetek ten wyniósł 28 proc.
Największą nadwyżkę ponad benchmark wypracował Noble Fund Stabilnego Wzrostu Plus, ale był tylko trochę lepszy od Investor Zabezpieczenia Emerytalnego. Wysoką ocenę otrzymała też Aviva Investors Stabilnego Inwestowania. A tu za nią znalazł się Skarbiec-Top Funduszy Stabilnych....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta