Kłopotliwy odbiór płacy za czas prywatnego wyjścia
ROZLICZENIA | Termin odpracowania zwolnienia z pracy w celu załatwienia przez pracownika osobistej sprawy trzeba tak wyznaczyć, aby wyrównać rachunki. Zwłoka może spowodować nadpłatę trudną do odzyskania.
Pracownik może zwolnić się z pracy w celu załatwienia sprawy osobistej, z jednoczesnym zobowiązaniem się do odpracowania tego wyjścia. W tym celu powinien złożyć pisemny wniosek. Czas tego odpracowania (zasadniczo wyznaczany przez pracodawcę) nie stanowi pracy w godzinach nadliczbowych.
Zgodnie z art. 80 k.p., wynagrodzenie przysługuje za pracę wykonaną, a za jej niewykonywanie tylko wówczas, gdy przepisy prawa pracy tak stanowią. Powszechnie obowiązujące przepisy nie zastrzegają, że pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia za czas prywatnego wyjścia. Dlatego prawo do pensji za czas tego zwolnienia nie przysługuje.
W praktyce sprawa najczęściej jest rozwiązywana przez odpracowanie czasu wyjścia. Pracownik przepracowuje zatem dodatkowo – tj. poza zwykłym rozkładem czasu pracy – liczbę godzin równą czasowi nieprzepracowanemu.
Przykład
Pan Janusz wyszedł w styczniu na 4 godziny z pracy. W tym samym miesiącu ma odpracować te 4 godziny. Wyjście prywatne nie odbije się zatem na jego wynagrodzeniu, gdyż zostało odpracowane w ciągu tego samego miesiąca.
Zwłoka niewskazana
Nic nie stoi na przeszkodzie, aby pracodawca wyznaczył termin odpracowania zwolnienia z pracy w innym miesiącu kalendarzowym. Powinien on jednak przypadać w tym samym okresie rozliczeniowym czasu pracy. Gdy obejmuje on np. kwartały i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta