Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nie ma jednolitego stanowiska w sprawie opłat wstępnych

31 stycznia 2014 | Prawo i praktyka | Justyna Nowicka

Jeżeli leasingowa wpłata inicjalna jest ujmowana przez podatnika dla celów rachunkowości poprzez odpisy amortyzacyjne, to dla celów podatku dochodowego powinna podlegać rozliczeniu w czasie.

Tak wynika z interpretacji Izby Skarbowej w Katowicach z 5 września 2013 r. (IBPBI/2/423-701/13/AP).

Wnioskodawca zawarł umowę leasingu, której przedmiotem jest pojazd specjalny do przewozu osób niepełnosprawnych. Dla celów rachunkowości umowa ta została zakwalifikowana jako leasing finansowy, natomiast dla celów podatku dochodowego jako leasing operacyjny. Dostarczenie wnioskodawcy przedmiotu umowy leasingu zostało uwarunkowane wniesieniem opłaty wstępnej. W ramach polityki rachunkowości wnioskodawca postanowił, że dla celów podatkowych opłata wstępna powinna zostać podzielona zgodnie z okresem trwania umowy leasingu. Postanowiono tym samym, że leasingowa opłata wstępna będzie odnoszona w koszty podatkowe proporcjonalnie do tego okresu. Dla celów rachunkowych wnioskodawca ujął wartość wniesionej opłaty wstępnej w wartości początkowej środka trwałego, która podlega rachunkowym odpisom amortyzacyjnym. Odpisy te nie są kosztem uzyskania przychodów wnioskodawcy.

W tak przedstawionym stanie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9752

Wydanie: 9752

Spis treści
Zamów abonament