Tylko nieliczni są nieubezpieczeni
świadczenia | Jest wiele możliwości prawnych, by zapewnić sobie bezpłatne leczenie w publicznej służbie zdrowia.
Od roku we wszystkich szpitalach i przychodniach w kraju funkcjonuje eWUŚ, czyli elektroniczny system weryfikacji uprawnień pacjenta. Pozwala on pracownikom placówek medycznych online sprawdzać ubezpieczenie chorego. Jego samego system uwolnił od noszenia z sobą dowodów ubezpieczenia, czyli druków RMUA lub legitymacji emeryta czy rencisty. Sęk w tym, że pacjent, kiedy udaje się do lekarza, często jest zaskoczony, bo okazuje się, że przy jego numerze PESEL w komputerze pali się czerwona lampka. To oznacza, że może być nieubezpieczony.
Błędne dane
Z jednej z strony przyczyną tego stanu rzeczy może być fakt, że w bazach Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i Narodowego Funduszu Zdrowia są błędy. Z drugiej strony winien może być pacjent, ponieważ np. zapomniał zgłosić się do ubezpieczenia zdrowotnego.
W Polsce jest wiele tytułów prawnych, które umożliwiają posiadanie takiego ubezpieczenia. Przepisy ustawy o świadczeniach z opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych uprawniają do korzystania z publicznej służby zdrowia osoby ubezpieczone obowiązkowo i dobrowolnie.
Do pierwszej grupy zalicza się pracowników, zleceniobiorców, rolników, emerytów, rencistów, osoby prowadzące pozarolniczą działalność czy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta