Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kiedy wolno posiłkować się leasingiem

31 stycznia 2014 | Leasing
źródło: Rzeczpospolita

FUNDUSZE EUROPEJSKIE | Aby ubiegać się o dotacje, trzeba mieć pieniądze na realizację projektu. Przedsiębiorca musi sfinansować wkład własny i część tzw. wydatków niekwalifikowanych. Nie od razu musi jednak wszystko kupować. 
W grę wchodzi także leasing maszyn lub urządzeń.

Przedsiębiorca, który planuje zdobyć środki unijne, musi najpierw sam zadbać o pieniądze na dany projekt. Firma, która chce zrealizować projekt inwestycyjny, musi bowiem wziąć pod uwagę jeden ważny element. W jego budżecie trzeba wyodrębnić tzw. wydatki kwalifikowane i niekwalifikowane. Tylko te pierwsze podlegają refundacji lub rozliczeniu w ramach stosowanych zaliczek. Nawet ta część jest jednak tylko współfinansowana. Przedsiębiorca otrzymuje np. 50 proc. lub 60 proc. środków. Resztę wydatków musi sfinansować samodzielnie. Z kolei wydatki uznane za niekwalifikowane sam pokrywa w 100 proc. Innymi słowy, firma realizująca projekt unijny musi w jakiś sposób sfinansować zakupy i wydatki nieobjęte dotacją. Tym samym zawsze pojawia się kwestia tzw. wkładu własnego, która musi uwzględnić każdy beneficjent środków unijnych. Nie ma natomiast znaczenia, jakie jest źródło jego finansowania (chociaż trzeba je wykazać, ponieważ wykonalność finansowa projektu podlega ocenie).

Z punktu widzenia reguł dotyczących funduszy unijnych ważne jest to, aby w terminie zapisanym w umowie o dofinansowanie projekt został prawidłowo zrealizowany zgodnie z harmonogramem rzeczowo-finansowym stanowiącym zawsze część takiej umowy. Jednak pojęcie wkładu własnego nie oznacza, że...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9752

Wydanie: 9752

Spis treści
Zamów abonament