Utwory komputerowe też pod ochroną
Efekt pracy programisty będzie utworem w rozumieniu prawa autorskiego tylko wtedy, gdy stanowi efekt działalności twórczej o indywidualnym charakterze.
W myśl ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych utworem jest każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalony w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażenia. Utwór musi także stanowić rezultat działalności człowieka (twórcy).
Twórcze dzieło
Wytwór ludzkiego intelektu jest przejawem działalności twórczej, jeżeli, choćby subiektywnie, jest oryginalny, a zatem twórca w swoim mniemaniu dokonał jego kreacji. W konsekwencji, nie będzie twórcze dzieło odtworzone z pamięci lub na podstawie dostępnych materiałów. Utwór będzie miał natomiast indywidualny charakter, jeżeli będzie cechował się statystyczną jednorazowością. Innymi słowy, będzie w zasadzie niepowtarzalny i nikt postawiony w roli twórcy nie mógłby go zrealizować w ten sam sposób lub byłoby to bardzo mało prawdopodobne. W innym ujęciu, indywidualny charakter istnieje, jeżeli utwór nie jest w całości zdeterminowany przedmiotem działania twórcy, czy powierzonym mu zadaniem lub zleceniem. Indywidualną naturę utworu wyklucza rutynowy charakter działania. Chociaż może to być nieco mylące, oryginalność (czyli fakt powstania utworu w wyniku działalności twórczej) oraz indywidualność określane są łącznie jako cecha twórczości....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta