By zastosować sankcje, wystarczy ustalić niezgodność towaru z przepisami
Żywność. Na wytwórcę produktu rolno-spożywczego może być nałożona kara pieniężna, gdy stosuje on zafałszowane oznaczenie. Nałożenie tej sankcji nie jest uzależnione od stwierdzenia winy producenta.
- Prowadzę zakład przetwórstwa mięsnego. Inspektor jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych nałożył na mnie karę za niewłaściwe oznakowanie produktów. Podczas kontroli zakwestionował on produkt oznakowany jako „Mielonka indycza", ponieważ w jej składzie był tłuszcz i mięso wieprzowe. Na etykiecie wyrobu został jednak zamieszczony pełny skład surowców użytych do produkcji artykułu. Nie zgadzam się z decyzją nakładającą na mnie karę. Moim zdaniem oznakowanie artykułu obejmuje wszelkie informacje na opakowaniu. Dlatego nie można mi było zarzucić świadomego wprowadzania w błąd klienta. Czy w sytuacji, gdy na etykiecie wymieniony został skład produktu, można zarzuć producentowi niewłaściwe oznakowanie produktu? – pyta czytelnik.
Tak,
ponieważ nazwa produktu jest pierwszą informacją, która trafia do świadomości konsumenta podczas podejmowania decyzji o zakupie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta