Można bronić się przed skutkami kontroli NFZ
Procedury. Jeśli świadczeniodawca nie zgadza się z ustaleniami zawartymi w protokole kontroli, powinien odmówić jego podpisania. W przeciwnym razie nie będzie mógł się uchylić od nałożonych na niego sankcji.
Narodowy Fundusz Zdrowia jest uprawniony do kontrolowania organizacji i sposobu udzielania świadczeń opieki zdrowotnej przez świadczeniodawców (podmioty lecznicze i prowadzących praktyki zawodowe: lekarzy, pielęgniarki i położne), którzy zawarli z nim umowę o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej – w zakresie działalności finansowanej ze środków publicznych.
Po zakończeniu kontroli, stan faktyczny ustalony w jej trakcie jest opisywany w protokole kontroli. Jest to istotny dokument, bo twierdzenia w nim zawarte stanowią podstawę do oceny kontrolowanej działalności, a przez to uzasadniają – w razie wykrycia nieścisłości – nałożenie na świadczeniodawcę sankcji. Są nimi: żądanie zapłaty kary umownej, żądanie zwrotu nienależnego świadczenia oraz rozwiązanie umowy zawartej z NFZ.
Protokół kontroli zawiera ustalenia dokonane przez kontrolerów w postępowaniu kontrolnym. Jego analiza powinna umożliwiać określenie, czy zachowanie świadczeniodawcy jest zgodne z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta