Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kto odbierze pismo z urzędu, gdy zarząd zostanie odwołany

26 marca 2014 | Prawo i praktyka | Lidia Rubińska

Reprezentacja spółki przez byłego członka zarządu zależy od udzielonego mu przez nią pełnomocnictwa lub prokury do reprezentowania jej w określonym postępowaniu podatkowym.

Prokura jest szczególnym rodzajem pełnomocnictwa udzielonym przez przedsiębiorcę, który podlega wpisowi do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Krajowy Rejestr Sądowy. Zatem prokurę może ustanowić spółka kapitałowa np. spółka akcyjna, spółka z o.o., spółka jawna, a także przedsiębiorstwo państwowe. Zakres prokury obejmuje umocowanie do czynności sądowych i pozasądowych związanych z prowadzeniem przedsiębiorstwa. Jednak prokurent nie posiada kompetencji do zbycia przedsiębiorstwa, zbycia i obciążenia nieruchomości, oddania przedsiębiorstwa do czasowego korzystania. Do tych czynności konieczne jest umocowanie szczególne. Prokura musi być udzielona na piśmie pod rygorem nieważności i powstaje z chwilą jej udzielenia. Prokurentem może być osoba fizyczna mająca pełną zdolność do czynności prawnych. Nie ma przeszkód, aby w spółce funkcjonowało kilku prokurentów. W spółkach osobowych dla ustanowienia prokury niezbędna jest zgoda wszystkich wspólników, natomiast w spółkach kapitałowych zgoda wszystkich członków zarządu. Odwołanie prokurenta następuje wskutek złożenia oświadczenia choćby jednego wspólnika lub członka zarządu spółki. Wygaśnięcie prokury następuje wskutek wykreślenia przedsiębiorcy z rejestru, likwidacji, ogłoszenia upadłości, przekształcenia lub śmierci prokurenta.

...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9798

Wydanie: 9798

Spis treści
Zamów abonament