Polak boi się żądać podwyżki
Opór przed mówieniem o zarobkach utrudnia wielu pracownikom negocjowanie wysokości swej płacy.
Anita Błaszczak
Tylko jeden na 100 Polaków ocenia swoje zarobki na tyle dobrze, że nie widzi potrzeby negocjowania podwyżki. Ponad połowa uważa, że mogłaby zarabiać więcej, nawet w obecnej firmie.
Tym, co najczęściej ich powstrzymuje przed żądaniem podwyżki, jest obawa przed utratą pracy, której sprzyja wysokie wciąż bezrobocie. Jednak innym, prawie równie istotnym, powodem są trudności w rozmawianiu o pieniądzach – wynika z raportu „Polacy mówią o płacy". Powstał on na podstawie badań, które na początku marca przeprowadził TNS Polska dla serwisu Zarobki.pracuj.pl.
Według nich dla prawie połowy z nas wynagrodzenia są tematem tabu.To utrudnia zdobycie informacji o tym, ile zarabiają inni, zaś brak tej wiedzy ogranicza nasze możliwości negocjacji płacowych.
Zajrzeć do portfela
Wygląda na to, że dla wielu osób płace są nawet bardziej intymną sprawą niż seks, o którym także w Polsce rozmawia się dziś bardziej otwarcie. W przeprowadzonym w 2012 r. badaniu firmy Durex 70 proc. ankietowanych Polaków zadeklarowało, że chętnie uczestniczy w dyskusjach o seksie. Jednak już do rozmów...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta