Aneks czy wypowiedzenie
Bez zgody pracownika nie można zmienić mu warunków pracy z dnia na dzień. A jego konsekwentny sprzeciw może się skończyć rozwiązaniem umowy.
Zawarcie porozumienia zmieniającego jest zdecydowanie bardziej korzystnym rozwiązaniem dla pracodawcy niż wypowiedzenie w tej sprawie. Jeśli jednak pracownik nie chce przystać na modyfikacje, szef może mu zmienić warunki pracy na gorsze jedynie przez ich wymówienie.
Wariant 1. Tylko za zgodą stron
Porozumieniem zmieniającym można zmienić rodzaj umowy, warunki płacy lub pracy bądź jednocześnie i rodzaj, i warunki. I to zarówno na korzyść, jak i niekorzyść pracownika. Dokument może mieć różną nazwę, np. awans płacowy, aneks do umowy, porozumienie pracodawcy i pracownika o zmianie umowy.
Zgodnie z art. 29 § 4 k.p. aneks wymaga formy pisemnej. Jednocześnie w przepisach nie przewidziano, że porozumienie ustne jest nieważne. W efekcie ustna zmiana jest ważna, ale w razie sporu postępowanie dowodowe będzie utrudnione.
Koniecznym warunkiem jest zgoda pracodawcy i pracownika. Można wówczas zmienić każdą umowę o pracę, w każdym czasie i każdemu pracownikowi, nawet szczególnie chronionemu.
Datę, od której mają obowiązywać zmiany, uzgadniają dowolnie strony. Może to być dzień zawarcia porozumienia albo późniejszy. Nie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta