Szwecja chce przerwać izolację
Po drugiej stronie Bałtyku: Anna Nowacka-Isaksson ze Sztokholmu
Anna Nowacka-Isaksson ze Sztokholmu
Szwedzka opieka penitencjarna należy do mało opresywnych. Inaczej jest jednak w aresztach. Wobec 9415 aresztowanych w ubiegłym roku osób aż 70 proc. zastosowano izolację. Mimo że skutki izolowania zatrzymanych są fatalne. Prowadzą do samobójstw i psychoz.
W kraju podejrzani o przestępstwo siedzą w areszcie niebywale długo, mając minimalny kontakt ze światem. W ostatnich latach w wielu ciągnących się w nieskończoność procesach, m.in. o przemyt kokainy, podejrzani przebywali w areszcie po kilka lat.
Jeżeli podejrzani poddani są restrykcjom, co jest raczej regułą niż wyjątkiem, mają zakaz widywania się i komunikowania z najbliższą rodziną, przyjaciółmi i innymi osadzonymi w areszcie. Nie mają dostępu do gazet, do Internetu, nie mogą oglądać telewizji ani korzystać z telefonu. Jeżeli dostaną jakieś zajęcie, to pracę przy pakowaniu, ale w swojej celi. Teoretycznie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta