W którą stronę popłynie ropa
Świat spekuluje, jak Rosjanie odpowiedzą na sankcje Zachodu. Wstrzymanie eksportu ropy do Europy i Ameryki byłoby dla tych regionów bardzo bolesne.
Danuta Walewska
Dla Rosjan embargo byłoby znacznie mniej bolesne, bo dostawy ropy mogą po prostu przekierować do Chin.
Na razie ropa tanieje. Ceny Brent spadły do ok. 106 dol. za baryłkę. Jak na pełną napięcia sytuację wokół Rosji ropa wydaje się tania. Ale zdaniem analityków niewykluczone, że notowania są sztucznie obniżane, bo świat globalnych finansów, właśnie zbijając ceny ropy, chce wpłynąć na Rosjan, by złagodzili politykę. Tańsza ropa oznacza oznacza niższe przychody z eksportu tego surowca. W zeszłym roku sięgnęły one w Rosji 173,6 mld dol.
– W sytuacji, kiedy ropa zawsze bardzo nerwowo reaguje na wszelkie napięcia geopolityczne, może wydawać się dziwne, że nagle zaczęła tanieć – mówi Philip Verleger z firmy analitycznej PKVerleger. Nie ukrywa jednak obaw, że to Europejczycy ucierpią najbardziej w przypadku, gdyby rzeczywiście doszło do znaczącego przekierowania dostaw.
Najwięcej i najdrożej
Rosja pozostaje największym bądź drugim – zależnie od wielkości dostaw – producentem ropy na świecie. I jest zdeterminowana, aby ją sprzedawać jak najdrożej.
Przekierowanie dostaw ropy wcale nie jest proste....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta