Europa tłumi przedsiębiorczość
Mark Weinberger | Dobra koniunktura w Niemczech stanowi ogromną wartość dla światowej gospodarki, wbrew temu, co twierdzi sekretarz skarbu USA Jack Lew – przekonuje prezes firmy doradczo-audytorskiej EY.
Rz: Jednym z tematów dzisiejszego szczytu UE–USA ma być umowa o wolnym handlu i przepływie kapitału, znana jako transatlantyckie partnerstwo w dziedzinie handlu i inwestycji (TTIP). Paul Krugman, noblista w dziedzinie ekonomii, ocenił niedawno, że ekonomiczne korzyści z tego tytułu będą znikome. Te zawiłe negocjacje to strata czasu?
Moim zdaniem to porozumienie przyniesie obu stronom wymierne korzyści ekonomiczne. Już dziś wartość dziennej wymiany dóbr i usług między USA i UE sięga 2 mld euro. TTIP tę wartość z pewnością podbije. Szacuje się, że PKB Unii Europejskiej zwiększy się o około 120 mld euro rocznie, a PKB Stanów Zjednoczonych o około 90 mld euro. Nie wolno zapominać, że to porozumienie ma na celu nie tylko zniesienie ceł, ale przede wszystkim zlikwidowanie pozataryfowych barier w handlu, związanych na przykład z niejednolitymi normami dopuszczania produktów na rynek i przepisami dotyczącymi zamówień publicznych. Nie ma wątpliwości co do sensu takiej umowy. Wyzwaniem jest jednak to, że Waszyngton zaangażowany jest obecnie nie tylko w negocjacje z UE. Prowadzi też bardziej zaawansowane rozmowy na temat transpacyficznego porozumienia o wolnym handlu....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta