Przerwa tylko w firmie bez pracowników
Przedsiębiorca może zawiesić wykonywanie działalności gospodarczej na okres nie dłuższy niż 24 miesiące. Zatrudnianie załogi na podstawie umowy o pracę wyklucza zastosowanie tego rozwiązania.
Zgodnie z art. 14a ust. 1a ustawy z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (tekst jedn. DzU z 2013 r. nr 672 ze zm.) przedsiębiorca może zawiesić wykonywanie prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej. Jednak nie każdy. Chodzi o takiego przedsiębiorcę, który nie zatrudnia pracowników. Pracownikami są tu osoby zatrudnione na podstawie stosunku pracy w rozumieniu kodeksu pracy.
Zawieszenie działalności w spółce cywilnej jest skuteczne, ale pod warunkiem, że zrobią to wszyscy wspólnicy. Nie jest możliwe zawieszenie działalności tylko przez jednego ze wspólników i dalsze funkcjonowanie spółki z udziałem pozostałych. Jeśli bowiem ci wspólnicy nie chcą zawieszenia działalności spółki, to w takiej sytuacji należałoby rozważyć zakończenie prowadzenia działalności w tej spółce.
Jeśli przedsiębiorca wykonuje działalność jako wspólnik w więcej niż jednej spółce cywilnej, to może zawiesić działalność w jednej lub kilku takich spółkach.
Z kolei przedsiębiorca wykonujący działalność gospodarczą w różnych formach prawnych może zawiesić wykonywanie działalności gospodarczej w jednej z tych form. Jeśli w określonych sprawach działa jako przedsiębiorca – osoba fizyczna, w innych – jako wspólnik spółki cywilnej, a ponadto prowadzi spółkę jawną, to może zawiesić wykonywanie działalności w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta