Podwyższenie kapitału jednak bez podatku
Jest szansa, że wszyscy, którzy zapłacili podatek od czynności cywilnoprawnych, będą mogli go odzyskać. Wszystko dzięki klauzuli stand still – piszą eksperci.
Sławomir Krempa, Radosław Baraniewicz
Unijna klauzula stand still już dwa razy przeważyła nad polskimi przepisami. A to jeszcze nie koniec, gdyż zbliża się trzecia konfrontacja klauzuli z systemem podatkowym.
W dużym skrócie – klauzula stand still to stosowana czasem w źródłach prawa UE zasada, która zabrania państwom członkowskim wprowadzania lub przywracania mniej korzystnych regulacji niż unijne.
O wadze unijnej klauzuli podatnicy przekonali się po raz pierwszy w roku 2008, kiedy to Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w sprawie C-414/07 Magoora wywiódł z niej zakaz ograniczania prawa do odliczenia VAT przy zakupie paliwa do samochodów. Złamanie klauzuli przez polskiego fiskusa doprowadziło do zwrotu podatku z odsetkami.
Na drugą odsłonę czekaliśmy do roku 2011. Wtedy to w wyroku w sprawie C-212/10 Logstor ROR TSUE zakwestionował prawo do nałożenia zniesionego wcześniej podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC) na pożyczki udzielane spółkom przez udziałowców. Zdaniem TSUE dopuszczona na mocy art. 4 ust. 2 dyrektywy 69/335 (dotyczącej podatków pośrednich od gromadzenia kapitału) możliwość...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta